Nosidło dla dziecka: 7 najważniejszych cech dobrego nosidła
Opublikowany przez:
LwiaMatka
2019-07-01 09:52:39
Autor zdjęcia/źródło:
Jens Johnsson
Wybór nosidła najlepszego dla naszego dziecka i komfortu opiekuna, to ważna decyzja. Warto jest się do niej dobrze przygotować. Oto co powinno mieć nosidło idealne i jak najlepiej wybrać to skrojone na miarę naszej rodziny.
Kultura rodzicielstwa bliskości szczęśliwie przeżywa zasłużony renesans. Wychowaniu dziecka w bliskości z rodzicem z pewnością pomaga chustowanie lub odpowiednio dobrane nosidło. I o ile mniejsze (i lżejsze) niemowlaki można wygodnie zamotać w chuście, o tyle cięższe dzieci (powyżej 10 kg) które nie leżą już tak spokojnie jak noworodek, zdecydowanie łatwiej jest ubrać w proste w montażu i odciążające kluczowe partie kręgosłupa rodzica nosidło. Oto na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nosidło dla swojego dziecka.
Wybieramy nosidło dla dziecka: 7 cech dobrze dobranego nosidła
Dobrze dobrane nosidło posłużyć nam może przez dobrych kilka lat. Dlatego to tak ważne, aby podjąć właściwą decyzję już przy zakupie. Oto czym warto się kierować kupując nosidło dla swojego dziecka:
- Przetestuj. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu, najlepiej wcześniej przetestuj ich kilka na własnej skórze. Istnieje kilka grup mam w mediach społecznościowych, które wypożyczają swoje nosidła na okres próbny i dzielą się swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Warto korzystać z tej wiedzy. Może zdarzyć się tak, że w nosidle w którym dobrze czuje się mama, dziecku jest niewygodnie. I na odwrót. Dobrze dobrane nosidło musi być dedykowane zarówno komfortowi dziecka jak i opiekuna. Testowanie modeli nosideł możliwe jest również w sklepach branżowych, gdzie profesjonalni doradcy pomogą nam w wyborze tego najlepszego.
- Tkanina. To bardzo ważne z czego jest wykonane nosidło. Jeśli dobrze użytkowało nam się chustę z żakardu lub innej tkaniny bawełnianej, warto poszukać nosidła wykonanego z tego samego gatunku materiału. Materiałowe nosidło przepuszcza powietrze sprawiając, że nawet w ciepły dzień dziecko schowane w nosidle się nie przegrzewa. Sztuczne materiały, choć często z opcją wodoodporności, nie mają tej właściwości.
- Udżwig. Ponieważ nosidło to nie mała inwestycja, warto by posłużyło nam przez więcej jak sezon. Pamiętając, że nosidło zarezerwowane jest dla dzieci które potrafią już samodzielnie siedzieć (a więc powyżej ok. 6-7 miesiąca), warto wybrać takie które udźwignie nawet 20 kg dziecko. Dobre nosidła mają w swoim wyposażeniu gradacyjny system upięć, dostosowany do aktualnej wagi noszonego dziecka. Warto zwrócić na to uwagę.
- Otwarte plecy. To ważne, aby nosidło nie było nadmiernie zabudowane po stronie przeciwległej do dziecka. Stabilność konstrukcji jest ważna, ale nie mniej niż przewiewność.
- Łatwość samodzielnego montażu. To ważne, aby nosidło w sposób wygodny mogła zamontować z dzieckiem sama mama czy opiekun. Należy wziąć pod uwagę fakt, że dziecko w trakcie ubierania w nosidło będzie się ruszać, może zsuwać lub wykonywać nagłe ruchy. Dlatego to ważne, by montaż nosidła na rodzicu, wraz z dzieckiem, był intuicyjny, prosty i przyjazny nawet w pojedynkę.
- Przestrzeń zabudowana. Kupując nosidło zwróćmy uwagę na to jak bardzo jest ono zabudowane: czy plecy rodzica mają przestrzeń na oddech, czy nie za dużo materiału jest wokół pasów, czy nie będzie nam w nim za gorąco w ciepły dzień, a jednocześnie czy wygodnie będzie użytkować nosidło na kolejne warstwy ubrań zimą? Pomyślmy w jakich warunkach chcemy używać nosidła i jak wybrany model ma się do naszej osobistej termoregulacji i wygody.
- Używane często lepsze. Podobnie jak z chustami do noszenia, jeśli rozważamy zakup nosidła uszytego z tkaniny żakardowej (wytrzymałej, grubszej ale oddychającej), warto rozważyć zakup nosidła „z drugiej ręki”. Po pierwsze uda nam się zaoszczędzić sporą kwotę (nowe nosidła to koszt rzędu 400-600 zł). Po drugie wyrobiony materiał jest milszy w użytkowaniu dla dziecka. No i będziemy wówczas w trendzie zero waste.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora